Wróć komuno czyli kto tęskni za PRLem

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 182
05.02.2015 Michał Solanin

Po roku 1989 w społeczeństwie zapanował nowy trend. Wszystko co kojarzyło się z minionym ustrojem było kwintesencją obciachu, złego gustu i wszystkiego co najgorsze. Określenie: „jak za komuny” miało podkreślać zacofanie, stagnację umysłową, lenistwo i tym podobne cechy. Każdy chciał być nowoczesny, postępowy, a co najważniejsze – zachodni. Przez dwie dekady publiczne przyznanie się do sympatii dla tamtych czasów skutkowało lekkim ostracyzmem, a przynajmniej narażeniem się na śmieszność. O PRLu mówiło się źle albo wcale. Dziś, ponad dwadzieścia lat po upadku w Polsce systemu socjalistycznego, do łask wracają tamte czasy, a przynajmniej znaczna część socrealistycznej rzeczywistości. Dziś gadżety z Polski Ludowej uznawane są za kultowe i oldskulowe. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i na początku tego wieku, takie rzeczy jak samochód Wołga, stylizowana na radziecką czapka uszanka bądź plakaty w konwencji lat pięćdziesiątych były traktowane co najmniej z lekką wzgardą. Teraz młodzież sama, z własnej woli, przypina sobie do uszanek znaczki sierpa i młota. Niezapomniane filmy PKF (Polskiej Kroniki Filmowej) są kanonem dowcipu w towarzystwie.

PRL w internecie – stary duch w nowej technologii
Kiedy w Polsce obalano ustrój socjalistyczny, nikt jeszcze nie miał pojęcia czym jest internet. No, może nie do końca. O nowym medium wiedziało wąskie grono naukowców, rzecz jasna wykształconych na politechnikach ku chwale ludowej ojczyzny. Jednak nawet oni nie podejrzewali jakie rozmiary osiągnie w przyszłości ten wynalazek. A tymczasem to właśnie internet jest głównym nośnikiem, na którym socrealistyczna kultura i sztuka wraca do masowego odbiorcy.
W sieci jest mnóstwo stron, gdzie można odnaleźć pamiątki po dawnych realiach, takie jak plakaty, ulotki propagandowe czy zdjęcia dawnych oficjeli. W dzisiejszych czasach ze śmiechem i rozrzewnieniem oglądamy plakaty z których krzyczą do nas hasła typu: „tu leży bumelant” (umieszczone na łopacie, w formie epitafium nagrobnego, tuż obok leżącego nieopodal obiboka), albo „uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy” z ekspedientką i wagą sklepową w tle.
Osobnym zjawiskiem są filmiki wspomnianej wyżej PKF. Każdy bezbłędnie rozpozna dziś ten charakterystyczny akcent i ton, jakim posługiwali się spikerzy i publicyści telewizyjni z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Socrealistyczne produkcje dorobiły się nawet własnego serwisu – PrlTube, na którym możemy zobaczyć towarzysza Bieruta, święta 1 maja czy 22 lipca. Trudno nie czuć sentymentu do bikiniarzy, którzy stali się bohaterami krótkiego reportażu zatytułowanego „Reporter was podpatrzył”. Rzecz jasna bohaterami negatywnymi. Materiał miał jeden cel: zohydzić wyżej wymienioną grupę reszcie społeczeństwa. Bikiniarze popełnili bowiem ciężki (jak na owe czasy) grzech: zamiast wyrabiać normy w zakładach pracy, oni woleli amerykański jazz i zachodni luz. Plereza i baczki to legitymacja zachodniej kultury – grzmiał swoją charakterystyczną manierą spiker, by po chwili dodać – bikiniarzy nie wystarczy lekceważyć, trzeba ich otoczyć powszechną pogardą i pędzić precz.

Ogromna ilość zarówno plakatów jak i filmów poświęcona jest walce z alkoholizmem. Widać z nich, że był to nie lada problem dla ówczesnej władzy. W podobny sposób jak bikiniarzy, spikerzy z PKF traktowali producentów bimbru i w ogóle wszelkiej maści bumelantów, którzy nie pomagali w budowaniu nowej ojczyzny. O popularności tej twórczości najlepiej świadczy fakt, że strony typu Born in PRL mają na Facebooku prawie dwieście tysięcy fanów.

YouTube Preview Image

Towarzysze! Do zakupów!
Duże zainteresowanie propagandą socjalistyczną nie mogło rzecz jasna umknąć uwadze wszelkich copywriterów, designerów, piarowców i innych speców od reklam. Ci szybko wyczuli, że znaleźli uniwersalny złoty środek, swoisty kamień filozoficzny w branży reklamowej. Młodzi z ciekawości i przekory zainteresują się ich twórczością, zaś starszym będzie się kojarzyć z latami młodości. I tak pojawiły się plakaty z charakterystycznym młodzieńcem o bujnych blond lokach, który wskazywał nas palcem i zachęcał do odwiedzenia tego czy innego marketu. Z kolei jeden z producentów ekskluzywnej bielizny wydał na Dzień Kobiet „odezwę” do towarzyszek pracujących, uczących się i zajmujących się domem, nawołującą do udziału w plebiscycie na najbardziej stylową towarzyszkę.

Do łask wraca także design wnętrz z tamtego okresu, moda czy nawet sposób wysławiania się. Znamiennym pozostaje fakt, że większość spośród fanów ówczesnej estetyki raczej nie pała miłością do systemu politycznego, w którym ów styl powstał.

Tęsknota za młodością
Dlaczego tak wiele osób tęskni za tamtymi realiami, które przecież tuż po upadku PRLu były traktowane jako kicz i bezguście? Czy to może jest reakcja na bezustanne opluwanie i deprecjonowanie tego co socjalistyczne? Taki ton panował przecież w środkach masowego przekazu przez całe lata dziewięćdziesiąte. Czyżby nastąpiło zmęczenie materiału bezustanną propagandą w drugą stronę?

Socjologowie są zgodni, co do faktu, że zadziałał tu pewien mechanizm: to, co zapamiętaliśmy zawsze będzie lepsze niż to, co się wydarzyło naprawdę. Nasza pamięć podświadomie wymazuje przykre zdarzenia. Ludzie urodzeni w latach pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych pamiętają że wszyscy mieli pracę i mogli pojechać na wczasy pracownicze. Nie pamiętają kolejek i kartek żywnościowych, a raczej pamiętają, tylko nie wydają im się takie złe jak były naprawdę. Do tego jeszcze dochodzi fakt, że PRL to była ich młodość. Wtedy przeżywali pierwsze miłości, pierwszą pracę, pierwsze imprezy. Do takich rzeczy zawsze będzie się czuło nostalgię i tego nie zmieni nawet największa nagonka na socrealizm.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów