Wszyscy mamy “kota” na punkcie kotów

kawazcynamonem

kawazcynamonem
Punkty: 80
05.04.2015 kawazcynamonem

 

Niegdyś czczone i otaczane kultem, czy też uważane za zwierzęta magiczne, dziś – puchate, mruczące kulki, uszczęśliwiające swoich właścicieli. Jedno jest pewne – koty od dawien dawna opanowują świat, a wirtualne przestrzenie mają już w jednym… pazurku. W internecie roi się od zdjęć tych malutkich kociąt lub już dorosłych kotów w rozmaitych pozach i sceneriach. Powstało także mnóstwo stron, żartów i grafik na temat kocich przyzwyczajeń i tendencji. Co tak nas do nich przyciąga? Oczywistym jest, iż wszyscy (z małą ilością wyjątków) uwielbiamy zwierzęta – dlaczego jednak to nie pies, nie papużka, nie królik są naszymi faworytami?

Cały urok tkwi w kociej naturze. Niezależnej, powściągliwej, jedynej w swoim rodzaju. Nawet jeśli mamy w domu największego pieszczocha, to i tak ma on w sobie choć trochę kociej elegancji – chociażby w samym poruszaniu się.

 Starożytny Egipt

 Tutaj zaczynają się kocie początki. Służyły one jako ochrona przed szczurami, myszami i jadowitymi wężami dzięki czemu pozyskały sobie wdzięczność Egipcjan i czczone były boskim kultem. Bastet – egipska bogini miłości posiadała nawet kocią głowę. Zabicie kota groziło karą śmierci, więc wrogowie Egipcjan wystawiali te zwierzęta w pierwszych szeregach wiedząc, iż nie będą oni mogli zranić swoich bóstw. Żałoba po pupilu oznaczana była zgoleniem brwi. Okres tego niesamowitego kultu utrwalony został na bardzo wielu malunkach, rzeźbach i wszelkiego rodzaju formach sztuki.

Kici- kici, czary-mary

Wędrując przez epoki, średniowieczne koty również cieszyły się uznaniem ze względu na myszołapstwo. Do czasu, aż nie wkroczyła inkwizycja, która stanowczo wyraziła niechęć wobec pogańskich praktyk czczenia kotów i uznawania je za symbol płodności. Jednym słowem, koty miały wtedy mocno przechlapane. Zwłaszcza czarne, najmocniej posądzane o złą magię.  W tym okresie w okropnych torturach zginęły tysiące tych zwierzaków.  Z opresji wyciągnęły je… szczury, które masowo napływały do Europy. Kościół zabronił wtedy zabijania kotów. Wyklęte zwierzę zaczęło powracać do dawnej świetności.

Przyjemne z pożytecznym

Mijały stulecia, a koty znów zaczęły być poważane jako doskonali łowcy gryzoni. Coraz bardziej przekonywano się również o tym, że dobrze odnajdują się jako domowe zwierzęta. Anglia stała się źródłem kocich ras – to w niej pierwszy raz pojawiły się hodowle zgodne z wymaganiami wizualnymi właścicieli.

Jak w Egipcie?

Wydaje się, że najlepszym okresem dla kotów była starożytność, jednak dziś, mimo iż nie traktujemy ich jak bóstw, przy istnieniu całego mnóstwa kocich zabawek, przysmaków i innych atrakcji, można by polemizować z tą teorią. Aktualnie koty mają się równie świetnie i są najchętniej hodowanymi zwierzętami w Europie. O Azji i praktykach kulinarnych z biernym udziałem kotów wspominać nie będziemy.

 

W dzisiejszych czasach kot bez wątpienia jest ikoną popkultury oraz źródłem szczęścia swoich właścicieli, pochłania jego czas, miłość i zachwyt w ilościach ogromnych. Nikogo to nie dziwi, wystarczy się im przyjrzeć.

1 (19)

Im większa popularność kotów, tym większa szansa na ich adopcję ze schronisk i domów tymczasowych, dlatego jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach zwierzaka, pomyśl o adopcji, nie o kupnie – dzięki temu sprawisz radość nie tylko sobie przy okazji pojawienia się nowego domownika, ale i bezdomnemu kotu, któremu podarowałeś dach nad głową.

W końcu wszyscy mamy kota na punkcie kotów i wszystko kiedyś kończy się jego obecnością w domu.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów