Wyjątkowy dowód miłości

RePortal

RePortal
Punkty: 0
16.12.2014 RePortal

Indie kojarzone są, przede wszystkim, z architektonicznym cudem świata o nazwie Taj Mahal. Trudno się dziwić, gdyż obiekt zachwyca przepychem i  wyjątkowym kształtem. Jego ściany ozdabiają m.in. kamienie szlachetne i złoto. Nie każdy jednak wie, czego symbolem jest ten wspaniały budynek.

Tu zaczyna się coś wyjątkowego. Przekroczenie progu Taj Mahal powoduje, że wkraczamy w przestrzeń, która niesie ze sobą tajemnicę. Dajmy się porwać niezwykłej opowieści związanej z tym miejscem… Szach Dżahan, będąc jeszcze młodym chłopcem, zakochał się w córce jednego z podwładnych swojego ojca. Gdy dorósł, nie mógł jednak jej poślubić, ponieważ zgodnie z wolą ojca, jego żoną miała zostać perska księżniczka. Dżahan nie miał wyjścia, gdyż małżeństwo z tą kobietą miało stanowić uwieńczenie zawartej wcześniej, politycznej umowy. Jednak gdy tylko objął tron, postanowił poślubić swoją dawną miłość. Mógł tego dokonać, gdyż zgodnie z prawem islamskim, mężczyzna może posiadać nawet cztery żony. Rozradowany zaślubinami ze swoją pierwszą miłością, nadał jej imię Mutmaz Mahal („Wybranka pałacu”).

Po zaślubinach, Szach przestał się zajmować swoją pierwszą żoną i całą uwagę poświęcił Mumtaz. Świeżo poślubioną kobietę Dżahan zabierał ze sobą wszędzie, bez względu na to, jakiego rodzaju były to wyprawy. W czasie jednej z nich doszło do porodu czternastego dziecka pary. Królowa rodziła w męczarniach, a zaraz po przyjściu na świat małej księżniczki, zupełnie opadła z sił. Szach Dżahan wzywał medyków z całego państwa, by ratowali jego ukochaną. Żaden z nich nie potrafił jednak udzielić Mumtaz wystarczającej pomocy. Dżahan zdawał sobie sprawę z tego, że jego ukochana wkrótce odejdzie… Nie opuszczał jej nawet na chwilę. Gdy przeczuwał, że Mumtaz pozostało niewiele czasu, poprosił ją o to, by wypowiedziała swoje ostatnie życzenie. Kobieta chciała, by nie pokochał on już nigdy żadnej kobiety i zbudował jej piękny grobowiec. Po wypowiedzeniu próśb umarła. Zgodnie z podaniami, następnej nocy po śmierci żony król zupełnie osiwiał.

taj-mahal-hotel-390809_1280 (1)

Długo nie mógł się oswoić ze stratą ukochanej. Nie jadł, nie spał. Ogłosił żałobę, przez co w kraju panował zakaz śpiewu, tańca i urządzania przyjęć. Po pewnym czasie doszedł jednak do wniosku, że nadeszła pora na spełnienie życzenia Mumtaz. Zatrudnił najwybitniejszych architektów z Europy i Azji. Sprowadził także 20 tysięcy robotników. Zgodnie z podaniami, gdy budowniczy kończyli pracę, tracili kciuki, a czasem nawet całe dłonie. Wszystko po to, by nie próbowali odtwarzać swojego dzieła w poźniejszym czasie.  Do budowy grobowca użyto marmuru, który został przetransportowany z odległych krain. Materiały służące do wykończenia budowli przywieziono m.in. z Persji, Rosji i Tybetu. Prace związane z budową grobowca trwały ponad 20 lal. Zakończono je w 1648 roku.  W tym czasie ciało Mumtaz spoczęło w Taj Mahal.

Spełnienie życzenia ukochanej, Dżahan przepłacił ogromnym wysiłkiem i niewyobrażalnie dużą sumą pieniędzy. Zakochany bez pamięci król wydał na budowę grobowca tak dużą kwotę, że państwo zaczęło się chylić ku upadkowi. Doszło do tego, że syn zrzucił go z tronu i osadził w pobliskim więzieniu. Z tego miejsca mógł on obserwować dzieło swojego życia, myśląc przy tym o najpiękniejszych chwilach u boku ukochanej. Zmarł w 1666 roku. Jego ciało złożono obok ciała kobiety, której poświęcił życie – Mutmaz Mahal.

Choć nie ma pewności, że historia miłosna Szacha Dżahana i Mutmaz Mahal wydarzyła się naprawdę, ludzie z całego świata przybywają do Indii, by zobaczyć tę słynną świątynię miłości. W 1983 roku Taj Mahal został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa i Kultury UNESCO.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów