Z kartoteki hospicyjnej … Dziś pacjent Cierpliwość.

Karolina

Punkty: 32
11.10.2014 Karolina

“Dokąd biegnę, dokąd biegnę

Nie wie nikt, nie wie nikt

Dokąd gnam?! ”

 

15 sierpień …

 

Siedzę na przystanku i wgapiam się w przejeżdżające obok samochody i autobusy, smród spalin doprowadza mnie do mdłości, stopy puchną od zbyt wysokich obcasów, lateksowe leginsy opinają niemiłosiernie wyćwiczone, zgrabne nogi, delikatny, letni podmuch wiatru przykleja kosmyk ciemnych włosów do perfekcyjnie pomalowanych czerwonych ust. Nerwowo odgarniam włosy i od razu sięgam po lusterko, czy aby wszystko nadal jest idealnie, jak było po wyjściu od znajomych, nigdy nie wiadomo kogo spotkam w drodze do domu… Po dokładnej lustracji mojej wypielęgnowanej twarzy, moją uwagę zwraca duża, w nienawidzonym przeze mnie żółtym kolorze, neonowa reklama. Młoda kobieta z chustką na głowie na łące pełnej żonkili, niebieski napis Hospicjum to też życie, na dole adres i krótka informacja potrzebujemy Ciebie, dołącz do nas. Kolejna fundacja potrzebuje pomocy , a czy mi ktoś kiedyś dał coś za darmo?

Odwracam wzrok,  ale po chwili trzaskam sobie w myślach po pysku, ten charakterystyczny ucisk w żołądku, niewidoczna dla przechodni łza, kilka zdjęć przesuwa się szybko w wyobraźni, szpitalne łóżko, dziadek, wycie z bólu, wyrok: rak. Zamykam oczy, ocieram ukradkiem łzę, nie płacz idiotko, jesteś taka silna a to już było dawno, ale ta kobieta ze zdjęcia nie daje spokoju, no cholera jasna a może tam pójdę jednak?  Ale po co odzywa się drugie ja, chcesz oglądać takich ludzi, pracować tam, przecież wiesz jak to wygląda, tam śmierci patrzy się dziennie w oczy, daj sobie spokój, jesteś licealistką,  młoda, seksowna, ciebie to nie dotyczy, to nie twój problem, chcesz pomóc tak bardzo? idź wrzuć 2 zł do puszki Owsiakowi, na tyle Cię może stać, ale po co od razu takie zobowiązania. Zamknij się, może ja właśnie chcę spróbować,  wyciągnęłam kartkę i zapisałam sobie ten nieszczęsny adres. Ale zaraz,  zaraz, przecież to tu gdzieś niedaleko, znam tą ulicę, może pójdę tam od razu. Zwlekam się z ławki,  poprawiam włosy i kieruję jeszcze niepewne kroki ku nowej drodze. Tak, tak ten budynek jest mi znajomy, codziennie go mijam w drodze do ogólniaka,  zawsze mnie ciekawiło co tam się znajduje, z zewnątrz przypomina mały zameczek. Zawsze chciałam tam iść, nie spodziewałam się, ze zastanę  tam taki stan rzeczy. Poprawiam się kolejny raz, wtedy jeszcze wygląd był najważniejszą rzeczą pod słońcem, mogłam nie iść na zajęcia,  jeśli czułam że nie miałam w co się ubrać,  poważnie. Wchodzę, jak zawsze z całym impetem otwieram zabytkowe drzwi, przecież każdy musi wiedzieć że oto weszłam ja!  Słyszę cichy jęk, ałaaa…

Zza białych wrót,  niczym anielica wychyla się złotowłosa kobieta. Z ciepłym uśmiechem pyta czego tu szukam i że wejście główne jest z innej strony ale jak już tu się dostałam to chętnie mnie wysłucha. Pierwszy raz stoję jak wryta i nieswoim głosem wręcz krzyczę, że  chcę być waszą wolontariuszką, już zaraz,  natychmiast, widziałam waszą reklamę,  potrzebuję tego, mogę zacząć dziś?  Blondynka śmieje się ze mnie i pełna miłego zaskoczenia informuje mnie iż dziś jest święto i nie ma nikogo z zarządu ale jak przyjdę jutro na pewno z takim zaangażowaniem mnie wezmą. Prawie całuje ją w dłoń i wychodzę. Słońce powoli zachodzi na tle ogrodu hospicyjnego, przymrużam oczy, czuje że właśnie tu zaczyna się coś niezwykłego, o czym w przeciągu trzech lat się przekonam. Ta jedna minuta wydaje się wiecznością, ale tak mogłaby ona właśnie wyglądać, błogie ciepło ogarnia mnie, czuje że piękno wypływa z mojego wnętrza, nie odwrotnie… Pierwszy raz uśmiecham się szczerze, bez wyraźnego powodu, powoli odzyskuje sens. Wracam na przystanek,  siadam, przeglądam się w szybie, zauważam w oczach blask, jakiego dawno nie miałam. Niby wszystko jest to samo, smród, spaliny, samochody, ale tak naprawdę już wiem, że teraz będzie inaczej, a to dopiero początek, dopiero uczę się patrzenia właściwie na to co mnie otacza. Setki myśli krążą mi po głowie, a co jeśli nie dam sobie psychicznie tam rady, a co tam może na mnie czekać, jacy będą pacjenci, same niewiadome,  ale jedno pewne to najpiękniejsza i najtrudniejsza lekcja do odrobienia w moim życiu, cierpliwości, męstwa, siły a jak się wkrótce okaże również odkrycie tajemnicy … szczęścia i miłości.

Wydarzenia opisywane są moimi prawdziwymi przeżyciami, co jakiś czas przedstawię Wam kochani, jak zmieniało się moje postrzeganie świata i z wymalowanej zawsze idealnej panny wyrosła pewna siebie, doświadczona, gotowa na walki i trudy życia ale i na wielkie dobra od losu kobitka :) Polecam każdemu, kto ma gorsze dni i zastanawia się czy na pewno wszystko sprowadza się do wyglądu,  seksu i kasy, czy to tylko współczesna iluzja.

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów