Za co kochamy Sherlocka Holmesa?

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 168
02.01.2015 Bartek Piwowarczyk

Detektyw – geniusz wymyślony i opisany przez Sir Arthura Conana Doyle’a to postać literacka, którą zna chyba każdy. Każdy choć raz w życiu zetknął się z legendarną postacią angielskiego tropiciela i mistrza dedukcji. Co sprawia, że od tak wielu lat opowiadania o Sherlocku Holmesie są uwielbiane przez tak wielu ludzi?

Czytając po raz wtóry przygody Sherlocka Holmesa spróbowałem odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem, istnieją trzy główne czynniki, dzięki którym dorobek literacki Conana Doyle’a jest tak niezmiennie poważany przez czytelników na całym świecie i w każdym wieku. Pochylmy się nad nimi po kolei.

Czynnik #1: Świetny język i historie

Zacznijmy od oczywistości. Nawet zdeklarowany anty – fan powieści o genialnym detektywie musi przyznać, że Arthur Conan Doyle był po prostu świetnym pisarzem, a jego dzieła to najzwyczajniej znakomite utwory literackie. Język szkockiego szlachcica jest jednocześnie przystępny i bogaty, jego (tak przecież oczywiste!) rozwiązania fabularne nie nużą mimo swojej wtórności. Jakimś cudem geniusz Sherlocka nie nudzi. Główną tego przyczyną jest właśnie język i świetnie skomponowane historie. O ich klasie świadczy także ilość ekranizacji – z genialnym serialem produkcji BBC na czele.

Czynnik #2: „Swojskość” bohaterów

Conanowi Doyle’owi zdarzało się tworzyć postaci nieco niemrawe, żadna z nich nie jest jednak pozbawiona naturalnych rys zwykłego, szarego człowieka, wad i zalet. Nawet na wskroś genialny Holmes (którego skala talentu może uchodzić za jedyny „nadludzki” motyw w twórczości Doyle’a) jest uzależniony od tytoniu, kokainy i życia w intelektualnym pobudzeniu (które, w chwilach przestojów w pracy, właśnie kokainą wywołuje). Poza tym ma swoje pasje (skrzypce), antypatie i lęki – tak naprawdę jest bardzo „ludzkim” geniuszem.

Również doktor Watson to postać, która „da się lubić”- lojalny wobec swego przyjaciela, świadomy swej słabszej zdolności dedukcyjno – intelektualnej, potrafiący jednak jednocześnie zezłościć się wobec zarozumiałości Sherlocka. John Watson to wreszcie osoba, której według historii zawdzięczamy spisanie dokonań Holmesa – bądźmy mu wdzięczni! J

Bohaterowie pojawiający się na drodze Holmesa i Watsona są ujmujący (panna Morstan ze „Znaku czterech” – późniejsza pani Watson!), przerażający (profesor Moriarty) lub nieco nijacy (pani Hudson), żaden nie jest jednak nudny. Żaden, co najważniejsze, nie jest „nadczłowiekiem”.

Dociekliwi stwierdzą zapewne, że Sherlock, owszem, jest nienaturalnie wszystkowiedzący. Może to i prawda, ale… Sherlock ma do tego prawo. Bo bez niego cała historia nie miała by najmniejszego sensu, a ta właśnie „nadludzka” zdolność detektywa stanowi kolejny składnik ponadczasowości literackiego dorobku A. C. Doyle’a.

Czynnik #3: Wszechwiedza Sherlocka Holmesa

Przez wielu krytyków opowieści o Sherlocku Holmesie właśnie ten składnik jest wywoływany jako ten „nadnaturalny”. Prawda jest jednak zupełnie odwrotna – to właśnie poczucie wszechwiedzy głównego bohatera zapewniło twórczości Doyle’a stałe miejsce w annałach historii literatury i na półkach czytelników w każdym wieku. Brzmi niedorzecznie? Tylko pozornie.

Właśnie to czyni z opowieści o detektywie wspaniały materiał czytelniczy. Odbiorca przedzierając się przez każdą z historii, WIE, ŻE SHERLOCK ROZWIĄŻE ZAGADKĘ. Daje to czytającym POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA W KWESTII SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAWDY. Wielu uzna to za wniosek naiwniaka, ale właśnie to moim zdaniem ostatecznie uczyniło z powieści o Sherlocku materiał ponadczasowy. Podczas czytania odbiorca może nie zaprzątać sobie głowy pytaniami o fakt rozwiązania zagadki, bo tego jest pewien od początku, przynajmniej po przeczytaniu kilku opowiadań. Zastanawia się raczej, w jaki sposób geniusz rozwiąże historię. Holmes podaje wszystko na tacy, nie wymaga od czytającego wysiłku zwojów mózgowych – robi wszystko sam, przy akompaniamencie czczego zdziwienia Watsona i innych bohaterów. Ten czynnik właśnie (znowu – moim zdaniem) uczynił z Sherlocka dostarczyciela dobrej, niewymagającej, ale i niegłupiej czytelniczej rozrywki oraz sprawił, że Holmes stał się postacią popkulturową – dostarczał rozrywki. Jak wiadomo, robi to nadal, a poziom serialu BBC „Sherlock” każe twierdzić, że Holmes ma się wręcz coraz lepiej.

Oponenci zapewne stwierdzą, że Sherlock Holmes jest bohaterem nudnym, a jego analityczne zdolności zalatują kiczem i literackim prostactwem dla mas. Każdy ma prawo do własnej opinii, ale nie sposób nie zauważyć niezmiennej popularności twórczości Sir Arthura Conana Doyle’a. Jej powodów jest z pewnością więcej niż trzy, a jednak mam pewność, że powyższe powody są tymi moim zdaniem najistotniejszymi. Nie rozwiązują one całej zagadki poczytności historii o Holmesie, ale nie ja tu jestem od rozwiązywania zagadek.

Jak wiadomo, w tym najlepszy jest tylko jeden, bardzo szczególny bohater.

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów