Za maską w poczekalni – dlaczego tak bardzo wstydzimy się problemów psychicznych

kawazcynamonem

kawazcynamonem
Punkty: 123
01.11.2014 kawazcynamonem

Depresja, zaburzenia odżywiania, fobia społeczna – to jedne z najczęstszych problemów, z którymi zwracamy się do psychologa, czy psychiatry. Ta pierwsza, już od dawna nosząca miano “choroby cywilizacyjnej”, wciąż jest mimo wszystko skrzętnie ukrywana przed znajomymi z pracy, przed przyjaciółmi, przed sąsiadami. Strach towarzyszący staremu, (nie)dobremu pytaniu: “co ludzie powiedzą?” sprawia, że oczekiwanie przed gabinetem na swoją kolej przyprawia Cię o dreszcz niepokoju. Co, jeśli ktoś znajomy Cię zobaczy i pomyśli, że jesteś wariatem?

“Słyszałaś, że Anka była w psychiatryku?”

Wariat – jedno z bardziej pejoratywnych określeń osoby chorej psychicznie. Osoba chora psychicznie też budzi skojarzenia dość pejoratywne. Psychiatryk – wiadomo, siedlisko wariatów. Dlaczego tyle zabobonu osiadło wokół tego tematu? Przyzwyczailiśmy się do myśli, iż choroba psychiczna, to na pewno schizofrenia (wymawiana zresztą przez znaczną większość jako “schizofremia” – sam błąd wskazuje na słabą edukację w tym zakresie), albo ciężka psychoza obfitująca w skrajną nieobliczalność pacjenta. Nie jest to prawdą. Powody i historie chorób bywają różne – zaburzenia pod wpływem długotrwałego stresu, genetyczne, czy też wstrząs psychiczny po poważnym wypadku. Każdemu kiedyś przychodzi zmierzyć się z rozmaitymi trudnościami – nie każdy potrafi przez nie przebrnąć sam, a niektórzy potrzebują w takich sytuacjach pomocy specjalisty. Większość pacjentów zmaga się przy tym także z odsunięciem przez otoczenie z powodu swoich problemów zdrowotnych. A jak za chwilę się dowiemy, choroba psychiczna jest takim samym problemem zdrowotnym, jak każdy inny.

Spaść ze schodów a wpaść w depresję

Poczekalnia u internisty aż huczy od omawianych dolegliwości. Poczekalnia u psychiatry owiana jest grobową ciszą i skonsternowanymi spojrzeniami. “Ciekawe, co mu jest” – myśli sobie starsza pani, która ukradkiem Ci się przygląda. A przecież każde z zaburzeń psychicznych jest chorobą równie ludzką, co przeziębienie, czy operacja przepukliny. Tak jak sportowiec z naderwanym ścięgnem potrzebuje rehabilitacji, tak kobieta z anoreksją psychoterapii.

Raz, dwa, trzy – wariujesz Ty

Problem tkwi przede wszystkim w mentalności. Tych zdrowych, którzy budują nastrój grozy i przesady nad złamaną psychiką, ale i tych chorych – dopóki sam pacjent nie zrozumie, że wcale nie jest wariatem i nie został naznaczony piętnem strasznej choroby podważającej jego ludzkość, szanse na wprowadzenie ludzi nienormalnych między widełki normalności są jeszcze niewielkie. A przecież spotkać to może każdego. Wbrew pozorom nie tylko tych słabych, “z którymi coś jest nie tak”, ale i ludzi wykształconych, majętnych i – zdawałoby się – szczęśliwych. Dobrze byłoby w takiej chwili zająć się rekonwalescencją, a nie krzywym spojrzeniem aptekarki podczas realizowania recepty.

Mamy XXI wiek, edukację seksualną, plakaty o mammografii, raku szyjki macicy, AIDS i chorobach wenerycznych – nie bójmy się psychiatrów i chorób psychicznych, bo nawet nie są zaraźliwe, a mówiąc poważniej – na tyle powszechne, że powinniśmy starać się dowiedzieć o nich nieco więcej.

 

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów