Za tych…

Karolina

Punkty: 34
06.11.2014 Karolina

YouTube Preview Image

Za tych, co szukając wolności odnaleźli tylko strach,

Za tych którzy sami wybrali i nie ważne, czy dobrze to czy źle

Za nich no bo mieli odwagę, pierwsi powiedzieć, powiedzieć nie!

Moi kochani czytelnicy, czas na małą chwilę refleksji i zadumy, w końcu mamy ku temu odpowiedni, listopadowy czas. Dzwoniłam w dzień zaduszny do babci, której z racji oddalonej miejscowości nie zdążyłam odwiedzić i tak w pewnym momencie jak każdy rasowy Polak zaczęłam narzekać, a że do pracy za daleko, że muszę jechać i tym i siamtym autobusem, że w ogóle ten listopad jest paskudny i tak pewnie się popsuje ta pogoda i ciemno i nic tylko umrzeć… dokończyła moja ukochana babcia żartobliwie. Po chwili ciszy powiedziała mi tylko, że wszystko ma sens i ten listopadowy czas również musi mieć miejsce, przypomniało mi się od razu czytanie z pewnej mszy. Mianowicie coś o tym że wszystko ma swój czas, następnie były wymieniane zwykłe ludzkie czynności: Jest czas rodzenia i czas umierania, jest czas pieszczot i czas wstrzymywania się od nich, jest czas pokoju i czas wojny… na wszystko co ma się zdarzyć  w ludzkim życiu, jest odpowiednia pora…

Jakoś od tej rozmowy inaczej spojrzałam na to co się dzieje wokół, zauważyłam że my współcześni ludzie chcielibyśmy idealne życie, bez problemów, bez zmartwień, bez czekania na cokolwiek, bez trudu. I nie byłoby w tym niczego złego, cały postęp i rozwój do tego dąży od zarania dziejów, żeby człowiekowi na ziemi było po prostu lepiej niż poprzedniemu pokoleniu, ale jest jedno ale i to dosyć duże. Dawniej ludzie mieli cierpliwość i pokorę, teraz wszystko musi być na już i każdy nawet kosztem innego człowieka musi, musi mieć albo to samo albo więcej. Dawniej Edison próbował 1000 razy zanim coś stworzył, dziś wylali by go z roboty po kilku nieudanych próbach, bo jest nieekonomicznym pracownikiem. Dziś świat boi się myśleć że jesteśmy tak naprawdę wszyscy śmiertelni i żaden krem 101+ nam nie pomoże, starość musi współistnieć z młodością, a śmierć dotyka życie. Jesteśmy mądrzejsi technologicznie od tamtych pokoleń, ale po drodze zgubiliśmy w tym pędzie po lepsze od sąsiada,  prawa odwieczne.

Jest jeden odnośnik, którego nie zdołaliśmy jeszcze zniszczyć do końca i nigdy się nam to nie uda, czas i natura. Tego nie przechytrzymy, to jest w nas i będzie nam regulować życie do końca. Właśnie teraz, kiedy nadszedł listopad tak niechciany i niepotrzebny, smutny, zimny, po pięknym lecie kiedy tyle mamy energii i tyle możemy i tacy jesteśmy wielcy, ten miesiąc przyszedł żeby nam uświadomić, że i my stojący nad grobami za jakiś nieznany nam czas tam również się znajdziemy. To nie jest wbrew pozorom jakby chciał współczesny świat przerażające, coś co należałoby pominąć. Nie to może takie się stać ale może być też przystankiem, żebyśmy odpoczęli zastanowili się czy nasze dotychczasowe postępowanie ma sens? Czy nie marnujemy życia, może warto zmienić optykę ? Może te wszystkie kłótnie co były rano w obliczu tajemnicy wieczności nie mają znaczenia, a warto byłoby poświęcić więcej uwagi na inne sprawy? Czas wie co robi, dał nam w darze się pod postacią listopadowej zadumy, dla wierzących refleksja biegnie ku wieczności, dla niewierzących to ta sama zachęta żeby coś przemyśleć. Ok nie ma niczego powiedzmy poza tym życiem, umrzesz i szlus, dobrze ale w takim razie wykorzystaj jak się da najlepiej to co Ci zostało, po co masz odejść przegrany?

W tych dniach życzę nam wszystkim po prostu mądrych wniosków, chwili odpoczynku i radości życia, które jeszcze mamy. Zdjęcie może dziwić, pod tytułem, ale wykonane było podczas sadzenia żonkili, symbolu hospicjum, gdzie pięknym przykładem śmierć czule obejmuje życie.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów