Zabójcza terapia – “Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego

Kostkos

Kostkos
Punkty: 226
01.03.2015 Kostkos

Niestety, nie znam się na polskich kryminałach. Gorzej – w ogóle mało kryminałów w życiu przeczytałam. Jakoś mnie nie ciągnęło, bo zawsze, niestety, dość szybko zgadywałam, kto zabił. Cóż, u Miłoszewskiego z pewnością odpowiedź taka prosta nie była. „Uwikłanie” to kawał dobrej, polskiej, mocnej literatury kryminalnej. Głównym bohaterem nie jest detektyw po przejściach, najczęściej rozwodnik, który kompletnie nie radzi sobie z kobietami. Tutaj mamy prokuratora Teodora Szackiego, prywatnie męża i ojca. No, w jakiś tam stereotyp się może nie wpisuje, ale szczęśliwym też trudno go nazwać…

„Uwikłanie” to pierwszy tom trylogii o Szackim. Głównym wątkiem książki jest tajemnicze morderstwo Henryka Telaka, uczestnika dość ciekawej i intrygującej psychoterapii. Ale jak to w prokuratorskim życiu bywa – to nie jedyna sprawa Szackiego. Musi zajmować się także innymi przypadkami, i to nie tylko tymi zawodowymi. Teodor Szacki – siwowłosy trzydziestosześciolatek, nieźle ubrany, troskliwy ojciec, ale niezdecydowany facet. Jako funkcjonariusza publicznego – polubiłam go: zdecydowany, zabawny, inteligentny. Jako mężczyzny – niestety… O ile wątek kryminalny wciągnął mnie od pierwszej chwili, tak ten romansowy…- było mi naprawdę niełatwo to czytać. Przykro mi, ale jak takiemu facetowi mogła spodobać się infantylna dziennikarka, która, gdy widzi milczącego Szackiego, umie powiedzieć tylko „Grosik za twoje myśli”. Z ich romansu zapamiętałam jedynie buty i białą sukienkę. Litości! Tak, tak, wiem, że miało to przedstawić Szackiego jako faceta, ze swoimi problemami, a nie jakiegoś supermana bez skazy, który sam, z własnej woli rzuca się w wir niebezpiecznych wydarzeń tylko po to, żeby ratować znękanych i biednych. Ale i tak tego nie kupuję.

Okładki innych wydań

Okładki innych wydań, źródło: http://soy-como-el-viento.blogspot.com

Co innego morderstwo i wątek kryminalny. Główna sprawa, którą zajmuje się Szacki, okazuje się wcale nie taka łatwa do rozwiązania. Wychodzi bowiem na jaw rodzinna historia o politycznym podłożu. Krótko mówiąc – gratka dla osób lubiących teorie spiskowe i sekrety z czasów PRL-u. Historia wciąga. Intryguje również miejski krajobraz. Warszawa przedstawiona jest precyzyjnie i tworzy scenerię idealną. Miałam to szczęście, że czytałam książkę tuż po weekendowym pobycie w Warszawie i miałam w głowie miejsca, o których mówił m.in. Szacki. Miłoszewki lubuje się w szczegółach, drobiazgowych opisach miejsc, niesamowicie oddaje klimat wydarzeń. Co tu więcej dodać – nic, tylko brać się za „Ziarno prawdy” i „Gniew”!


Uwikłanie, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2009.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów