Zagłada wszechświata coraz bliżej?

dannykey

Punkty: 416
22.10.2014 dannykey

Jaki będzie koniec wszechświata? Rozpadnie się w imponującej eksplozji? Zapadnie się w siebie? A może powoli zamarznie na śmierć? Wszechświat cały czas zmierza ku końcowi, który nastąpi dopiero za miliardy lat, ale jest nieunikniony. Prognozy są przerażające. W jednym scenariuszu grawitacja zmiażdży wszechświat, który zapadnie się jak balon pozbawiony powietrza. Wszechświat powróci do pierwotnej wielkości. Może być też wielki chłód, wszechświat będzie zimny i martwy. Bardziej widowiskowy koniec też jest możliwy – wszystko rozpadnie się w drobny mak, do ostatniego atomu. Każda z tych wersji jest dramatyczna, i jednakowo możliwa. Wszechświat ciągle się rozszerza, nie jest to statyczna masa. Zachodzą w nim różnorodne zjawiska, które mają wpływ na powstawanie, czy wybuchy gwiazd. Naukowcy twierdzą, że otaczający nas wszechświat kiedyś powróci do swojego pierwotnego stanu. Astronomowie od lat obserwują zmagania kształtujące los kosmosu. Na wysokości 4300 metrów, w obserwatorium na Hawajach teleskopy przybliżają im obrazy odległych zakątków przestrzeni. Astronomowie korzystają z teleskopów jak z maszyny czasu, badają odległe galaktyki bo widzą je takimi jakimi były bardzo dawno temu. Kierują je na światło z przeszłości.

Einstein stwierdził kiedyś, że we wszechświecie jest więcej materii niż widzimy, przewidział istnienie obszarów o grawitacji tak potężnej, że nawet światło nie jest w stanie ich opuścić. W jednej z odległych galaktyk astronomowie odnaleźli silne źródło promieni rentgena w miejscu, w którym niczego nie było widać. Obiekt leżał w gwiazdozbiorze Łabędzia i był ciemny. Cokolwiek wysyłało te promienie miało masę 7 razy większą od naszego słońca. Było bez nazwy, więc nazwano je czarną dziurą. Jak powstaje? Kiedy gwiazdom kończy się paliwo jądrowe, zapadają się. Robią się mniejsze i znacznie gęstsze. Zaczynają ściągać otaczająca materię.  Przyciąganie jest tak potężne, że jeżeli coś zbliży się do czarnej dziury zostanie na zawsze złapane w pułapkę, nawet światło nie jest w stanie uciec. Czarne dziury przypominają obiekt, z którego powstał wszechświat.

End-of-Universe

Wszechświat powstał z pewną ilością energii. naukowcy starają się szacować ile jej jest. Wiadomo, że rozszerza się wraz z upływem czasu i że proces przyśpiesza. Historia wszechświata to zmagania między ciemna energią, a ciemną materią. Są to przeciwstawne siły. Obecnie astronomowie podejrzewają, że ciemna energia jest dużo powszechniejsza. Jeżeli tak, to koniec może być dramatyczny i nagły. Walka między ciemna materią, która trzyma wszechświat razem, a ciemna energią, która usiłuje go rozbić może doprowadzić do zniszczenia. Jeżeli zwycięży ciemna materia – wszechświat się zapadnia, jeżeli ciemna energia – wszystko rozleci się na strzępy. Ciemna energia, która uformowała nasz wszechświat, teraz popycha go ku zagładzie. Kosmos powiększa się w coraz większym tempie. Wszystko może ulec wielkiemu rozdarciu.

Koniec wszechświata będzie ekscytujący, dramatyczny i gwałtowny. Zamian nastąpi rozpadną się gwiazdy, planety a nawet atomy. Tak będzie najwcześniej za 50 miliardów lat. Co zobaczylibyśmy stojąc na Ziemi? Zbliżającą się ścianę ciemności. Przysłaniałaby gwiazdy i galaktyki, w końcu przysłoniłaby nasza planetę. Wkrótce zaczęłyby się rozpadać nasze atomy, ściana ciemności skurczyłaby się do punktu i to byłby kres wszechświata. Od tego momentu dzielą nas jednak miliardy lat.

Jeżeli wszechświat będzie nadal się rozszerzał, stanie się mroźny, nastąpi wielki chłód. Ziemia będzie samotną, zimna planetą. Wszechświat pozostanie zamrożony. Ta koncepcja była bliska poglądom Einsteina. Z perspektywy Ziemi najpierw zaniknie światło słoneczne, słońce osłabnie po wypaleniu się wodoru. Ziemia będzie zimna i bez życia. Miliardy lat po zagładzie ludzi obiekty kosmiczne oddalą się poza zasięg wzroku. Ciemny kosmos będzie się nadal rozszerzał.

Walka między ciemną energią, a ciemną materią będzie trwała jeszcze miliardy lat. Ludzie znikną z powierzchni Ziemi znacznie wcześniej niż nastąpi ostatni etap. Nadal istnieje wiele pytań, na które ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi: Jak wszechświat powstał? Jak funkcjonuje i jak się skończy? Jaki będzie ostateczny los kosmosu? 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów