Zamek w Kórniku

eMonka

eMonka
Punkty: 57
22.01.2017 eMonka

Charakterystyczna nazwa, piękna okolica, dużo atrakcji turystycznych, to wszystko cechuje Kórnik. Jest to nieduże miasto lecz chętnie odwiedzane. Turystom oferuje Kórnickie Centrum Rekreacji i Sportu OAZA, jeziora kórnickie (Jezioro Kórnickie, Jezioro Bnińskie i Jezioro Skrzyneckie Duże), a wokół promenadę będącą ciekawą ścieżką spacerową i rowerową. Kórnik posiada także bogactwo kulturowe. Mieści się tu dużo zabytków m.in.: ratusz z XIX w., gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych, rynek z XV-wiecznym układem ulic, prowent.

Jednak największą atrakcję turystyczną stanowi Zamek w Kórniku- zabytkowa rezydencja rodów Górków i Działyńskich. Początki budowy zamku datowane są na średniowiecze. Budowla została ukończona ok. 1430 r. i znacznie różniła się od obecnego wyglądu. Był to obronny murowany budynek otoczony fosą. Posiadał most zwodzony i spuszczaną okutą kratę. Był wtedy w posiadaniu rodu Górków. Przez lata zmieniał wygląd i właścicieli ale lata świetności zamek uzyskał w drugiej połowie XVIII w., kiedy właścicielami stali się Działyńscy. Przebudowa przypisywana jest wybitnej przedstawicielce rodu, którą była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Za jej zasługą zamek nabrał wyglądu barokowego i zyskał wspaniały ogród w stylu francuskim. Dama poświęciła się swojej rezydencji ale także rozwojowi kulturalnemu miasta Kórnik.

Nic dziwnego, że to właśnie ona stała się symbolem zamku jaką jest Biała Dama owiana niezwykłą legendą. Teofila po dwukrotnym małżeństwie została ostatecznie samotna i już za jej życia krążyły plotki o jej romansach z mężczyznami. Po jej śmierci w XIX w. legendą został owiany obraz przedstawiający Teofilę Działyńską w białej sukni, który do dziś wisi w sali jadalnej zamku. Zaczęto mówić,  że przed północą dama schodzi z obrazu, przechodzi na taras i przyjeżdża po nią rycerz na czarnym koniu o północy i zabiera ją na przejażdżkę po parku. Legenda przetrwała do dziś, a Biała Dama dalej widnieje na słynnym obrazie i opiekuje się zamkiem.

Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w XIX w. z inicjatywy Tytusa Działyńskiego, który nadał budowli neogotycki styl z projektu Karla Friedricha Schinkla. To właśnie Tytus Działyński zapoczątkował gromadzenie starodruków i rękopisów, które dziś stanowią wielki zbiór w Bibliotece Kórnickiej przy zamku

Obecnie zamek w Kórniku to piękny zabytek, który zachował się do dziś w neogotyckim stylu. Jego wnętrza stanowią wspaniały zbiór zabytkowych mebli, eksponatów, obrazów, pamiątek historycznych oraz pamiątek Działyńskich i Zamoyskich.Nieodłącznym elementem zamku jest Biblioteka Kórnicka PAN oraz ogród Teofili Działyńskiej. Dziś to arboretum, które obok zamku jest dużą atrakcją turystyczną będącą bogactwem roślin i ich gatunków. Największą popularnością arboretum cieszy się w okresie kwitnących magnolii (przełom kwietnia i maja), bzów (połowa maja) oraz różaneczników i azalii (czerwiec).

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów