Zbójowanie i bieganie – białe szaleństwo w Tatrach

Piotr Słyszyński

Punkty: 64
24.04.2016 Piotr Słyszyński

W ostatnią sobotę lutego br. odbyły się kolejne zawody z cyklu Red Bull Bieg Zbójników.  Do walki w Białce Tatrzańskiej stanęło 104 narciarzy biegowych.

Biegi i narciarstwo to chyba obecnie najmodniejsze dyscypliny sportowe w naszym kraju. Organizatorzy Red Bull Bieg Zbójników postanowili iść z duchem czasu, organizując już po raz trzeci zawody w narciarstwie biegowym.

W malowniczo położonej Białce Tatrzańskiej odbyły się bieg mający wyłonić najlepszego Zbójnika i Zbójniczkę na nartach.
Tegoroczni uczestnicy Red Bull Bieg Zbójników mieli za zadanie zmierzyć się z 8-kilometrową wymagającą trasą. Zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem, na start zameldowało się przeszło 100 narciarzy.

Dyrektor sportowa wydarzenia i trenerka narciarstwa biegowego PZN Anna Guzik porównała warunki panujące na trasie biegowej do tych panujących podczas zawodów pucharu świata – zmrożona trasa i dobrze przygotowane podbiegi spowodowały, że bieg był szybki, a rywalizacja zacięta. Sygnał do startu dał znany wokalista Staszek Karpiel-Bułecka, który poza muzyką pasjonuje się także sportem.

Zwycięzcą biegu z wynikiem 25 minut i 49 sekund został stały uczestnik zawodów, Andrzej Pradziad, który poprawił swoją pozycję z ubiegłego roku, kiedy uzyskał czwarty wynik. „Jestem tutaj trzeci raz i co roku będę przyjeżdżał” – chwalił bieg tegoroczny najlepszy zbójnik wśród narciarzy.

Daniel Iwanowski, zwycięzca dwóch poprzednich edycji, tym razem musiał uznać wyższość rywali. „Trasa była dużo bardziej wymagająca i cięższa, niż w latach poprzednich, a świetne warunki atmosferyczne przyczyniły się do tego, że była w idealnym stanie” – komentował zawody tegoroczny brązowy medalista, od którego lepszy okazał się, poza Pradziadem, także Mateusz Haratyk.

Tytuł Zbójniczki Roku 2016 wywalczyła Martyna Galewicz, która w klasyfikacji generalnej zajęła miejsce u progu trzeciej dziesiątki. Na mecie uczestniczka chwaliła zawody i ich przygotowanie, podkreślając znakomitą atmosferę panującą podczas imprezy i zwracając uwagę na trudność tegorocznej trasy. Podium w kategorii pań udało się także osiągnąć Karolinie Pytoń oraz Beacie Lassak.

Zwycięzcy biegu otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy. Jednak w tego typu zawodach liczy się przede wszystkim udział i dobra zabawa. To, że sport, także ten wyczynowy, można uprawiać mimo zaawansowanego wieku, udowodnił najstarszy uczestnik biegu, 66- letni Stanisław Szarawa, który ostatecznie wywalczył 92. miejsce.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów