Zespół BiGQueens z szansą na wielką karierę

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 175
29.06.2015 Krzysztof Krzak

12 czerwca 2015 roku w Kielcach rozdano nagrody VII Festiwalu Scyzoryki w kategorii: muzyka. Dwie statuetki zdobył zespół BiGQueens z Ostrowca Świętokrzyskiego. Nagrodzono go za najlepszy teledysk do piosenki „Na koniec świata” i uznano za grupę najlepiej wykonującą muzykę rockową.

To nie jedyne dokonania stosunkowo młodej formacji muzycznej z Ostrowca Świętokrzyskiego. W ostatnią niedzielę maja 2015 roku w Opatowie zagrała jako support Patrycji Markowskiej, wcześniej koncertowała z Kontrabandą i zespołem Cochise, którego wokalistą jest Paweł Małaszyński. Ale nie tylko samymi supportami znaczona jest kariera młodej formacji z miasta nad rzeką Kamienną.
Ich autorskie osiągnięcia, które znajdują coraz więcej zwolenników wśród melomanów sprawiły, że zespół BiGQueens znalazł się na szczycie głosowania słuchaczy i jurorów tegorocznych Scyzoryków w dwóch kategoriach, a w trzeciej zajął 3. miejsce. Podczas licznych koncertów zespół “ogrywa” materiał zawarty na jego debiutanckim krążku zatytułowanym “Dokąd” (III miejsce w kategorii „Płyta” VII Festiwalu Scyzoryki 2015), który ukazał się w styczniu bieżącego roku. Zawiera on jedenaście piosenek, które skomponował jeden ze współzałożycieli zespołu, gitarzysta, Sławomir Checiak do tekstów Macieja Duńca, drugiego z inicjatorów narodzin zespołu i wokalisty BiGQueens. Na płycie przeważają ostre rockowe utwory, choć nie brak na niej bardziej spokojnych, by nie powiedzieć balladowych kawałków, jak choćby “Sometimes”, “W życiu ciągle się czeka” czy “Szukam zgubionej drogi” ze słowami Marka Duńca (brata bliźniaka frontmana BiGQueens). W nagraniu płyty wzięli gościnnie udział: Wojciech Kidoń na instrumentach perkusyjnych w utworze „Still got the reason”, basista m.in. grupy Rapadub, Marek Myszka i wokaliści: Wiktoria Franciszka Trynkiewicz (ex – Banda i Wanda), Sebastian Pańczyk (Leash Eye) i Jacek Dewódzki (były wokalista Dżemu).

Zespół BiGQueens podczas promocji płyty "Dokąd" (od lewej): Kamil Ruszkowski, Sebastian Szymański, Sylwia Zielińska, Wiktoria Trynkiewicz, Maciej Duniec, Sławomir Checiak

Zespół BiGQueens podczas promocji płyty “Dokąd” (od lewej): Kamil Ruszkowski, Sebastian Szymański, Sylwia Zielińska, Wiktoria Trynkiewicz, Maciej Duniec, Sławomir Checiak.

Trzon ostrowieckiego zespołu stanowią jednak, poza wspomnianymi już wcześniej Sławomirem Checiakiem i Maciejem Duńcem, grający w nim od początku, czyli od 2012 roku: Sylwia Zielińska (gitara basowa), Kamil Ruszkowski (perkusja) i Sebastian Szymański (instrumenty klawiszowe). Organizacyjnie i logistycznie muzyków wspierają Agnieszka Tadej i Lisa Amontee. To dzięki ich staraniom zespół mógł zaprezentować swój dotychczasowy dorobek na III Europejskich Targach Muzycznych Co Jest Grane w Warszawie (listopad 2014 r.); wcześniej z powodzeniem występował na wielu festiwalach rockowych, m.in. na Festiwalu Rock Stars – Pozytywna Energia w Katowicach, na Festiwalu Dobra Strona Rocka w Warszawie i na Festiwalu Rock – Front w Kielcach. W 2012 roku zespół BiGQueens zdobył III nagrodę w konkursie głównym VI Festiwalu im. Miry Kubasińskiej “Wielki Ogień” organizowanego w rodzimym Ostrowcu Świętokrzyskim (w tym roku grupa też wystąpi na tym festiwalu).

Profesjonalne brzmienie, ciekawe pod względem kompozycyjnym i aranżacyjnym utwory, niepozbawione znamion przebojowości oraz bardzo dobry kontakt z publicznością charyzmatycznego wokalisty pozwalają mieć pewność, że ostrowiecka formacja, będąca na początku drogi, daleko zajdzie. Jeśli tylko woda sodowa nie uderzy członkom zespołu do głowy, jak to się zdarzało niektórym tutejszym niedoszłym gwiazdom, niepotrafiącym wykorzystać swojej szansy na sukces.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów