Zespół TEST – początek polskiego hard rocka

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 172
13.12.2014 Bartek Piwowarczyk

Byli jak piorun z bezchmurnego nieba – w przaśnej, zatopionej w komunie Polsce zagrali mocarnego rocka, pełnego energetycznych riffów i pięknych melodii. Dziś trochę zapomniani, pozostaną na zawsze pierwszym w historii kraju zespołem hard rockowym. Panie i panowie, przed Wami TEST!

Historia kapeli (a więc de facto historia polskiego hard rocka) sięga roku 1971, kiedy w warszawskiej Stodole próby rozpoczął skład zawiązany na zgliszczach zespołu ABC. Gdy do muzyków dołączył znakomity, mający na koncie współpracę z Tadeuszem Nalepą gitarzysta Dariusz Kozakiewicz (dziś znany z zespołu „Perfect”), kapela zaczęła grać mocniej, zapatrzona we współczesne im zespoły typu Led Zeppelin, Deep Purple czy Black Sabbath. Wystrzelili mocno i skutecznie, wkrótce grając już koncerty w całym kraju.

Po kilku zmianach w składzie, wykrystalizowała się grupa tworząca TEST, który zaistniał fonograficznie. Śpiewający Wojciech Gąssowski (tak! Ten sam, który znany jest całej Polsce z ckliwych ballad) wsparty przez świetną sekcję rytmiczną (Tadeusz Kłoczewiak – bas, Henryk Tomala – perkusja) i talent Dariusza Kozakiewicza mógł bez oporów pokazać  swoje rockowe oblicze. W kraju pojawił się pierwszy zespół grający mocne, bezkompromisowe riffy. Odwaga sceniczna i świetne, pisane m. in. przez Bogdana Olewicza teksty, zapewniły TESTOWI szybki sukces i liczną grupę oddanych fanów.

W latach 1972 – 1973 TEST w poszerzonym składzie zarejestrował kilka utworów w studiu Polskiego Radia. Stąd mamy m. in. utwory „Żółw na Galapagos” i „Wybij sobie z głowy”. Są to numery jak na tamtą Polskę wręcz wybuchowe, ale na debiutancki longplay TEST musiał jeszcze trochę poczekać.

Czarna płyta (zatytułowana po prostu nazwą zespołu) ukazała się w roku 1974. Jest zestawem łączącym w sobie progresywne eksperymenty („Licz na siebie sam”), hardrockową, chwytliwą prostotę („Przygoda bez miłości”) i pełną uczucia balladowość („Testament”). Do dziś pozostaje według wielu znakomitą, przełomową dla polskiej fonografii i muzyki w ogóle pozycją. Słuchając jej (co możliwe jest dzięki kompaktowej reedycji) nie sposób się nie zgodzić.

Arcyważna i ciekawa, lecz również krótka historia TESTU skończyła się pożegnalnym koncertem zagranym w 1976 roku w warszawskiej Stodole. Wszystko skończyło się tam, gdzie się zaczęło. Na szczęście pozostało kilku ludzi pamiętających tamte wydarzenia. Pozostało też kilkanaście nagranych piosenek (wśród nich dwa covery, m. in. „Smoke on the Water”!), które do dziś brzmią świetnie i nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jak ważny dla historii polskiej muzyki był TEST. Każdy fan rocka powinien choć raz w życiu pochylić się nad tymi nagraniami i usłyszeć, jak rodził się polski hard rock.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów