Zimowa pielęgnacja twarzy, dłoni i ust.

Kosmetyczka

Kosmetyczka
Punkty: 101
12.01.2015 Kosmetyczka

Czy zimą można używać kremu nawilżającego? Jak zregenerować spierzchnięte usta i co poradzić na zaczerwienione dłonie?

KREM NAWILŻAJĄCY

Dawniej panowała opinia, iż zimą nie można stosować kremów nawilżających, ponieważ zawarta w nich woda może zamarznąć i odmrozić skórę. Zalecano używanie kremów półtłustych i tłustych. Co myśleć o tym teraz? Obecnie nie ma przeciwwskazań do nałożenia kremu nawilżającego także zimą, jeżeli krem jest zaaplikowany minimum 10-15 minut przed wyjściem z domu. Jest to czas potrzebny do odparowania wody. Jeżeli pracujesz w biurze lub w innym miejscu, w którym masz kontakt z ludźmi, a nie jest to praca na świeżym powietrzu, krem nawilżający i warstwa podkładu oraz pudru da radę. Jeżeli jednak spędzasz kilka godzin na mrozie, nie przejmuj się ewentualnym błyszczeniem skóry i zamień krem nawilżający na typowy krem na zimę, czyli krem z zawartością np. lipidów lub mocznika. Takie kremy mają w nazwie słowa: “ochronny”, “na zimę”, “lipidowy”, “na wiatr i mróz” lub “regenerujący”. Dobrym kremem na zimę jest także krem dla dzieci z AZS lub łuszczycą. Takie kremy można nabyć w aptekach. Są one bogate w składniki uzupełniające płaszcz hydrolipidowy skóry. Jeżeli płaszcz ten jest dobrze zbudowany, daje skórze zabezpieczenie nie tylko przed wiatrem i mrozem, ale też przed wnikaniem alergenów.

OCHRONA UST

Dlaczego usta są tak delikatne i podatne na przesuszenie? Ponieważ w skórze ust nie ma gruczołów łojowych, które tworzą cienką warstwę ochronną. Szkodzi im słońce, wiatr, mróz i suche powietrze od centralnego ogrzewania. Bez gruczołów łojowych jedynym naturalnym źródłem nawilżenia ust jest ślina, dlatego trzeba je regularnie nawilżać. Przyczyną przesuszenia ust mogą być także kolorowe pomadki. Szczególnie te super trwałe mają skłonność do wysuszania ust. Zimą można nakładać na usta wazelinę (w sprzedaży są także smakowe), krem z witaminą A + E lub specjalne, regenerujące pomadki. Obecnie wybór kosmetyków jest tak duży, że z łatwością można wybrać kosmetyk dla dziecka lub dla mężczyzny.

PIELĘGNACJA DŁONI

Zimą nawilżający krem do rąk może nie starczyć. Tutaj, podobnie jak w przypadku kremu do twarzy, należy pamiętać o tym, by nie aplikować kremu do rąk (szczególnie nawilżającego) bezpośrednio przed wyjściem na mróz. Zimą sprawdzają się kremy ochronne, regenerujące lub lipidowe. Oczywiście noszenie rękawiczek to podstawa. Nawet kilka minut bez nich może zaszkodzić. Częstą przyczyną zaczerwienia i pieczenia dłoni jest niewystarczające ich wytarcie lub wytarcie w wilgotny ręcznik.

W gabinecie kosmetycznym poleca się zabiegi parafinowe, które zwane są też kąpielami parafinowymi. Taki zabieg jest najczęściej połączony z peelingiem (złuszczeniem obumarłego naskórka) oraz z aplikacją kremu lub maseczki. Po zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie należy trzymać je w foliowych rękawiczkach, na które dodatkowo zakłada się utrzymujące ciepło rękawice frotte. Cały zabieg trwa ok. 30-40 minut. Jego zadanie to wygładzenie i zregenerowanie naskórka. Niestety efekt po jednorazowej kąpieli parafinowej jest krótkotrwały, dlatego zabieg trzeba powtarzać.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów