ZOO Safari w Świerkocinie, czyli egzotyka po polsku

krotos54

krotos54
Punkty: 87
07.02.2015 krotos54

 

Egzotyczne podróże to wielka przygoda i frajda. Niestety, wciąż niewielu Polaków może sobie na takie luksusowe wakacje pozwolić. Jakże często ograniczamy się jedynie do podróży „palcem po mapie”, a raczej „nosem po książce”, czytając relacje z wypraw celebrytów czy mniej znanych podróżników. Jednak powoli zaczyna się to zmieniać i nasz rodzimy „przemysł turystyczny” zaczyna nam oferować przynajmniej namiastki egzotycznych atrakcji.

Jedną z takich atrakcji jest park ZOO Safari w Świerkocinie koło Gorzowa Wielkopolskiego.
Safari w Polsce? Na ziemi lubuskiej? Stanąć oko w oko z dzikim zwierzem?
Tak, to już jest możliwe!

ZOO Safari to pierwszy w naszym kraju ogród zoologiczny, po którym można swobodnie poruszać się samochodem lub autokarem i oglądać z bliska dzikie zwierzęta. Położony w pobliżu Parku Narodowego Ujście Warty – zajmuje przestrzeń 20 hektarów i wciąż się rozrasta.

Park powstał w 1996 roku. Obejmował wówczas powierzchnię 8 ha, na której zamieszkiwało około 70 zwierząt. Dzisiaj świerkociński zwierzyniec liczy około 600 zwierząt reprezentujących 53 gatunki (31 gatunków ssaków, 21 ptaków i 1 przedstawiciel gadów – żółw stepowy). Jak każda tego typu placówka – ZOO Safari w Świerkocinie – oprócz funkcji turystycznej spełnia też rolę edukacyjną i bierze udział w międzynarodowych projektach ochrony przyrody zagrożonej wyginięciem.

Bydło watusi

Powierzchnia ZOO Safari dzieli się na 4 sektory:
1. Strefa afrykańska. Poznamy tutaj największego obecnie żyjącego ptaka świata, czyli strusia afrykańskiego, którego waga może dochodzić nawet do 100 kilogramów. Zobaczymy również zebry i oryginalne bydło watusi, hodowane w warunkach naturalnych przez Masajów. Na deser – cały zestaw antylop afrykańskich.

2. Strefa południowoamerykańska. Powitają nas tu bawoły, lamy, strusie nandu, kuce szetlandzkie i… osły domowe. Po troszku egzotycznie, po troszku swojsko…

3. Strefa azjatycka. Zamieszkuje tam kilka gatunków antylop i bydło stepowe. To właśnie te zwierzęta były pierwszymi nabytkami ZOO Safari w 1996 roku i stanowią jego oficjalne logo.

4. Strefa mongolska. Spotkamy tu wielbłądy dwugarbne czyli baktriany, osły azjatyckie oraz jaki.

Zwierzaki w Strefie Safari są bardzo towarzyskie i wścibskie. Bez problemu dają się fotografować z bliskiej odległości, a bywa, że z ciekawością zaglądają do wnętrza samochodu w poszukiwaniu smakołyków. Jednak pamiętajmy- dokarmianie zwierząt w ZOO jest zabronione.

Baktriany. Świerkocin

Poza Strefą Safari znajduje się tzw. Piesze ZOO, czyli tradycyjny ogród zoologiczny, który przemierzamy już „z buta”.
Zobaczymy tam zwierzęta reprezentujące wszystkie kontynenty, m.in. żółwie stepowe, surykatki, pekari, psy dingo, kangury walabie, małpy, lwy, sowę śnieżną, a nawet… nasze poczciwe boćki.
Na uwagę zasługuje także pokaźna kolekcja wielobarwnych papug z różnych regionów świata. Nimfy, żako, patagonki, rozelle… Od samego patrzenia kręci się w głowie… Kolorowym upierzeniem niemalże dorównują im pawie indyjskie, dostojnie spacerujące po wybiegu.
I jeszcze jedna atrakcja Pieszego ZOO. Białe lwy, sprowadzone tutaj wiosną 2012 roku. To bardzo rzadki gatunek tych afrykańskich drapieżników; aktualnie ich populacja liczy zaledwie kilkadziesiąt osobników.

Park zapewnia również dodatkowe atrakcje dla naszych milusińskich. Mini ZOO oferuje bezpośredni kontakt ze zwierzakami. Na dziecięce pieszczoty czekają tu ciekawskie kozy karłowate, owce, świnki morskie i króliczki.
A po dniu pełnym wrażeń – Park Rozrywki, czyli karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki, autodrom, gry zręcznościowe… A dla bardziej wymagających przejażdżki na samochodzikach i pluszowych zwierzakach, no i oczywiście obowiązkowo „dmuchańce”.

Aktualnie (2015 rok) ZOO Safari w Świerkocinie zaprasza turystów przez cały rok, jednakże w okresie zimowym tylko w weekendy. Ale już w kwietniu sezon na safari rusza pełną parą i park otwiera swoje podwoje codziennie. Godziny otwarcia i ceny biletów zależą od pory roku. Na najdłuższą wyprawę możemy wybrać się w okresie od maja do końca sierpnia. Park jest wówczas do dyspozycji gości w godzinach od 10,00 do 19,00. Bilet wstępu to wydatek 20-30 zł dla osoby dorosłej i 15-25 zł dla dziecka. Tańsze są bilety dla grup autokarowych. Ceny obejmują cały dzień pobytu (dzieci do lat 3 nie płacą). Szczegóły najlepiej sprawdzić bezpośrednio przed wyjazdem na stronie internetowej parku, gdzie można również obejrzeć galerię fotografii i ciekawe filmiki promocyjne.

Zatem – przygodo przybywaj! Jedziemy do Świerkocina!

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów