Zwierzenia buntownika

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 159
13.12.2014 Bartek Piwowarczyk

Marek Piekarczyk jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w historii polskiej muzyki i sztuki w ogóle. Przez lata swoim wysokim, zadziornym głosem wzbudzał silne emocje wśród słuchaczy i widzów. Teraz postanowił otworzyć przed nimi zakamarki swojej duszy. Wywiad – rzekę pod wiele znaczącym tytułem „Zwierzenia kontestatora”, przeprowadził z nim znany fanom rocka dziennikarz Leszek Gnoiński.

Nowa książka autora „Raportu o Acid Drinkers” i wokalisty TSA to gruby, liczący czterysta pięćdziesiąt stron tom, zawierający całościowy, niezwykle ciekawy portret nietuzinkowej osobowości. Marek Piekarczyk opowiada o całym swoim życiu, od dzieciństwa w Gnieźnie po późne ojcostwo. Widać, iż Leszek Gnoiński (znany dobrze wszystkim rockmanom w tym kraju) zdołał zaprzyjaźnić się z artystą, co pozwoliło książce stać się szczerą i pełną zakulisowych historii oraz wewnętrznych przemyśleń. Więcej w tym tomie wniosków życiowych niż muzycznych, więcej myśli niż dźwięków. Piekarczyk opowiada o sobie, a jednak ma też bardzo ugruntowane poglądy na całe społeczeństwo. Nienachalny, prosty język Gnoińskiego dodaje tym zwierzeniom autentyzmu.

Żeby było jasne – muzyki też jest tu sporo. Piekarczyk opowiada o swojej (niezwykle ciekawej) muzyczno – artystycznej historii przed TSA, mówi o swoich inspiracjach, a wreszcie dość wnikliwie opisuje własne podejście do sztuki w ogóle, tak estradowej jak scenicznej (przez wiele lat grał Jezusa w musicalu Jesus Christ Superstar). Równolegle ukazuje siebie jako człowieka niebojącego się pracy (także fizycznej), niezwykle pragmatycznego, ale i marzyciela. Wbrew pozorom takie połączenie zdaje się być możliwe.

Co ważne, wokalista TSA nie boi się wspominać także nieszczęśliwych momentów swojego życia. Nie wybiela swojej osoby, jest szczery i ma bardzo dobrą pamięć. Pamięć ta zapewne podczas pracy nad książką zapewniła mu niejedną chwilę smutnej zadumy nad przeszłością, ale i z tego zdaje się wychodzić obronną ręką.

„Zwierzenia kontestatora” to także , młodzieńcze podróże autostopem, hipisowskie czasy kontrkulturowej Polski, szaleńcze trasy TSA, konflikty i sztamy wewnątrz zespołu, mdlejące fanki, wielkie hity, nagrania, koncerty… Wszystko to, co przeżył Marek Piekarczyk. Wszystko to, czego tak blisko może być czytelnik tej książki.

Jedyne, co nie przypadło mi do gustu to cały rozdział poświęcony zdrowemu odżywianiu, ale to tylko mój problem, nie autorów. W sensie ogólnym, ta pozycja „czyta się sama” i zapewnia kilka godzin przeciekawej lektury dla każdego. Jeśli chcecie choć na odległość poznać Marka Piekarczyka, albo po prostu przeczytać dobrą książkę, kupcie „Zwierzenia kontestatora”. Serdecznie polecam.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów