Życie na sprzedaż

Limonka

Punkty: 61
18.10.2014 Limonka

Żyjemy w czasach, gdy ” wszystko jest na sprzedaż”. W talkshow opowiadamy o sposobach w jaki spędzamy święta, na co wydajemy pieniądze, jak rozmawiamy z bliskimi. Zdradzamy swoje sposoby na piękno i wieczną młodość.
Są to czasy, gdy każdy nasz ruch rejestrowany przez portal społecznościowy, bo w każdej chwili, możemy poinformować o tym, gdzie jesteśmy, co, dlaczego i z kim robimy.

W sieci zamieszczamy zdjęcia zwierząt, dzieci i przyjaciół.Zanikają granice prywatności, wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich.

Próbowałam kiedyś na potrzeby jakiś zajęć, na uczelni, “zbudować portret ” typowego użytkownika portalu społecznościowego”. Człowieka, który spędza godziny wpatrzony w ekran komputera, rozpowszechniając informacje na temat nowych marek i produktów. W końcu, takiego, który samego siebie traktuje jak produkt. Znalazłam mnóstwo cech  charakteru takiej osoby. Była ekstrawertykiem, pogodnym, pewnym siebie, pragnącym wypromować siebie i swoje zainteresowania człowiekiem. Stwierdziłam, że to jest ktoś, zupełnie różny ode mnie.

Zajęcia skończyły się, wróciłam do domu i zrozumiałam, że to właśnie ja sama, jestem ” typowym użytkownikiem portalu społecznościowego”. Sama mam konto i dodaję informacje na swój temat. Jednak robię to bardzo ostrożnie. Przede wszystkim jednak wiem, że tego, co jest dla nas najważniejsze, nie powinno być na naszej ścianie. Bo przecież nie chcemy sprzedawać własnego życia. Wiem coś jeszcze, że dziś jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej, musimy dbać o relacje, te,  które zawarliśmy w świecie realnym. W czasach, gdy wszystko jest wirtualne, sztuczne wykreowane, na potrzeby ” czegoś”, powiedz, więc komuś kogo masz obok siebie, że jest najważniejszy. Niezależnie, od ilości ” łapek”, pod waszym, wspólnym zdjęcie m. Internet powinien tworzyć sieć kontaktów, tymczasem oplata nas pajęczyną zabierając prywatność. Gdy chcemy poznać jakąś nową osobę, wcale nie musimy z nią rozmawiać. Wystarczy, że wpiszemy jej dane w wyszukiwarkę portalu społecznościowego  i za moment będziemy wiedzieć wszystko, co będzie nam potrzebne, by określić czy ją lubimy, czy nie. Dowiemy się jakiej muzyki słucha, jakie programy telewizyjne ją interesują, jakie potrawy lubi i czy lubi markowe ciuchy. Z jednej strony może to stanowić dobrą podstawę zawarcia znajomości, opartej na wspólnych zainteresowaniach, ale z drugiej,strony to jest dobre, że nie zamieniając z kimś ani jednego słowa możemy się dowiedzieć o niej wszystkiego, co dla nas ważne przy pierwszym spotkaniu? Moim zdaniem nie. Osobiście lubię odkrywać człowieka, gdy siedzi on obok mnie. Wszystko mnie wtedy ciekawi i czekam na dalszy rozwój sytuacji, z tak zwanymi wypiekami na twarzy.

Wiem, że portale społecznościowe są naszym nowym ” oknem na świat”, ale chyba wolałabym siedzieć w oknie swojego pokoju, tak jak jeszcze do niedawna niektórzy i obserwować drugiego człowieka. To byłaby obserwacja, a nie tak jak dziś, na wszelkich portalach w cyberprzestrzeni szpiegowanie, dla odkrycia wszelkich ”  tajemnic” kogoś z naszego otoczenia.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów